Zwiedzaliśmy Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

Przygotowania do wycieczki pn.: „Superkomputery dla Super Uczniów” do Centrum Technologii ICM Uniwersytetu Warszawskiego (najnowocześniejszego ośrodka DATA SCIENCE  w Europie Środkowej) trwały niemal pół roku … dziś możemy śmiało powiedzieć: WARTO BYŁO CZEKAĆ!

Wyjechaliśmy ze szkoły wczesnym rankiem, aby zdążyć do Warszawy na godzinę 10.00. W Instytucie przywitał nas Pan prof. Piotr Bała, który poprowadził ponad godzinny wykład o superkomputerach, programowaniu równoległym, przetwarzaniu, analizie oraz wizualizacji danych. Następnie zostaliśmy podzieleni na 2 grupy. Pierwsza uczestniczyła w warsztatach z programowania w języku Java,  druga zwiedzała budynek Centrum Technologii, którego powierzchnia użytkowa wynosi 6 tys. m2, a wyposażenie stanowią najnowocześniejsze superkomputery służące do:

  • przetwarzania i analizy danych (ENIGMA –  klaster Huawei w technologii Apache Spark: 8000 rdzeni obliczeniowych, 43 TB pamięci RAM, 8 PB przestrzeni dyskowej),
  • udostępniania dużych zbiorów danych (system DataDirect Networks o łącznej przestrzeni dyskowej 12,6 PB brutto i szybkości transferu danych ponad 150 GB/s),
  • przeprowadzania obliczeń wielkoskalowych i symulacji (system OKEANOS-Cray XC40 o 1084 węzłach obliczeniowych, każdy węzeł wyposażony w w 24 rdzenie procesora Intel Xeon i posiada 128 GB pamięci operacyjnej),

Każde z tych urządzeń widzieliśmy na własne oczy, mogliśmy je dotknąć oraz wysłuchać szczegółowych informacji na temat ich pracy i zastosowań. Zrobiły na nas niesamowite wrażenie.

Oglądaliśmy także park superkomputerów, które w chwili obecnej nie są używane, ale jeszcze do niedawna pomagały warszawskim naukowcom w codziennej pracy.

Kolejnym punktem naszej wyprawy był wspólny obiad oraz zwiedzanie Niewidzialnej Wystawy. Tak! Nie pomyliliśmy się … wystawa była niewidzialna! Zaufaliśmy w ciemno i … nie zawiedliśmy się! Każdy z nas mógł jej doświadczyć za pomocą słuchu, węchu, dotyku oraz równowagi … . Musieliśmy nieźle wytężyć zmysły 🙂 To doświadczenie pokazało nam m.in. jak zrozumieć osoby niewidome oraz jak możemy im pomóc.

Ogromną atrakcją był również Park Trampolin – HANGAR 646, gdzie po całym dniu „zmagań umysłowych” mogliśmy oderwać się od wszystkiego co nam ciąży … W tym miejscu grawitacja nie istnieje ;-).

Do Łowicza wróciliśmy o godzinie 22.00.

W wycieczce brali udział uczniowie klas pierwszych i drugiej o profilu technik informatyk. Naszymi opiekunami, a jednocześnie organizatorami wyjazdu byli: p. Krzysztof Błaszczyk i p. Maciej Wróbel.

Damian Kawka i Adam Jakubowski z klasy 1 TIN a

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz filmów z wycieczki:fotografie i filmy: Damian Kawka i Adam Jakubowski