ROBOTOMANIACY nie zwalniają tempa …

W dniach od 3 do 5 marca 2017 roku członkowie Szkolnego Koła Robotyki – ROBOTOMANIACY z Blichu uczestniczyli we wspólnym wyjeździe do Krakowa, który miał na celu upamiętnienie dwusetnej rocznicy śmierci Patrona naszej szkoły – Tadeusza Kościuszki oraz udział w FESTIWALU ROBOTYCZNYM μBot 2017.

Do słonecznego Krakowa dotarliśmy superszybkim Pendolino, gdzie po zakwaterowaniu u przesympatycznych oo. Pijarów niezwłocznie przystąpiliśmy do realizacji poszczególnych punktów harmonogramu naszej wycieczki.

DZIEŃ I

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od kościoła oo. Paulinów na Skałce, gdzie znajduje się Krypta Zasłużonych, w której spoczywają wielcy twórcy kultury i nauki polskiej, m.in.: Jan Długosz, Stanisław Wyspiański, Karol Szymanowski i Czesław Miłosz. Historię ich życia oraz zasługi dla naszej Ojczyzny przybliżała nam Pani Violetta Kołacz – certyfikowany przewodnik krakowskiego oddziału PTTK. Z bazyliki św. Michała Archanioła ruszyliśmy w kierunku wzgórza wawelskiego, na którym podziwialiśmy dziedziniec zewnętrzny, dziedziniec arkadowy, katedrę, groby królewskie i wieża Zygmuntowską z dzwonem Zygmunta. Ważnym elementem programu było nawiedzenie grobu i oddanie czci patronowi naszej szkoły Tadeuszowi Kościuszce. Z Wawelu przeszliśmy „Drogą Królewską” – ul. Kanoniczą i Grodzką do Rynku, odwiedzając po drodze gotycki kościół oo. Franciszkanów, gdzie znajdują się przepiękne młodopolskie witraże i polichromie Stanisława Wyspiańskiego oraz dziedziniec pałacu biskupów krakowskich i dziedziniec Collegium Maius. Zwiedzanie zakończyliśmy w Bazylice Mariackiej około godziny 18.00. Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy na dalsze „podboje” Krakowa, które zakończyły się około godziny 22.00 w Cinema City na krakowskim Kazimierzu, gdzie wspólnie obejrzeliśmy film pt: Logan: Wolverine oraz zjedliśmy pyszną pizzę.

DZIEŃ II

Hasło tego dnia brzmiało: „STAWIAMY na SAMODZIELNOŚĆ”. Własnoręcznie przygotowaliśmy syte śniadanie, po którym udaliśmy się na I dzień Festiwalu μBot 2017, aby wziąć udział w następujących wykładach i warsztatach:

„Linefollower – budowa, sterowanie” – Rafał Mszal, Akademia Górniczo-Hutnicza (IET),
„Symulator lotu” – projekt Koło Naukowe Elektroników AGH Aviator,
„Husarion – system do budowy robotów” – Radosław Jarema, Husarion,
„Introduction and overview of the world of robots” dr Bipin Indurkhya, KI AGH,
„uSat przedstawia jak zbudować i zaprogramować puszko – satelity oraz czy Python kocha systemy wbudowane” – Bartek Biesiadecki i Jan Dziedzic, V LO.

Około godziny 13.00 udaliśmy się komunikacją miejską na Kopiec Tadeusza Kościuszki, który jest pomnikiem tego wielkiego Polaka oraz symbolem niepodległości i walki o wolność. Zwiedziliśmy tam Fort 2 „Kościuszko” – unikatowy na skalę europejską fort cytadelowy – przystosowany do samodzielnej obrony oraz liczne wystawy. Poznaliśmy sekrety Twierdzy Kraków oraz stanęliśmy „twarzą w twarz” z najwybitniejszymi Polakami, odwiedzając wystawę figur woskowych. (Z Kopca przywieźliśmy okolicznościowy medal, który przekazaliśmy na ręce Pani Dyrektor Marii Laski dla Izby Pamięci znajdującej się w naszej szkole). Po ponad czterogodzinnym zwiedzaniu udaliśmy się do krakowskiego Parku Trampolin GOjump, gdzie przez ponad godzinę „udowadnialiśmy, że grawitacja tak naprawdę nie istnieje” :-).

DZIEŃ III

To dzień ZAWODÓW, dzień pełen wrażeń, niesamowitych emocji, współzawodnictwa, radości i dumy. Już od samego rana czuć było w powietrzu, że będzie on wyjątkowy. Po ponad czterech godzinach zaciętej rywalizacji wszystko stało się jasne. Trzy z naszych drużyn stanęły na podium.

Zajęliśmy:

2 miejsce w kategorii Open LineFollower (Filip Stodolski i Adrian Gruziel z klasy 3 TIN),
2 miejsce w kategorii Lego Line Follower (Adam Jakubowski, Szymon Bisiorek, Bartek Palewicz, Bartek Jabłoński z klasy 1 TIN A),
3 miejsce w kategorii Lego Line Follower (Tomek Makowski, Patryk Mońka, Dominik Płóciennik z klasy 1 TIN A )

Każda ze zwycięskich drużyn otrzymała dyplomy oraz nagrody rzeczowe w postaci elektronicznych zestawów do samodzielnego montażu oraz pamiątkowych kubków.

Po zawodach, zmęczeni, ale uśmiechnięci wyruszyliśmy w drogę powrotną do Łowicza.

Kolejne konkursy, w których weźmiemy udział odbędą się 20 maja w Gdańsku oraz 9-11 czerwca w Berlinie.

Damian Kawka i Adam Jakubowski (klasa 1 TIN A)