Program E(x)plory jest flagowym przedsięwzięciem Fundacji Zaawansowanych Technologii, łączy on młodych naukowców i autorytety naukowe, start-up’y oraz duże przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe i instytucje publiczne, media ogólnopolskie i regionalne, szkoły, edukatorów i najlepsze uczelnie wyższe, duże miasta i małe miejscowości. E(x)plory to największa w Polsce inicjatywa wpierająca utalentowaną młodzież w realizacji innowacyjnych projektów naukowych oraz promująca ich osiągnięcia na arenie międzynarodowej.
W ramach E(x)plory organizowane są wydarzenia, które popularyzują naukę, innowacje, a także stwarzają możliwości poznania młodych i twórczych naukowców z inwestorami. Do tej pory zorganizowano 22 festiwale naukowe w różnych miastach Polski, w których wzięło udział łącznie 17 450 pasjonatów nauki, odbyło się 525 warsztatów i pokazów naukowych.
E(x)plory tworzy społeczność innowatorów i naukowców i innowacyjnego biznesu, dając im przestrzeń dla rozwoju pomysłów i projektów. W tym celu organizowane są Kongresy E(x)plory, podczas których młodzi innowatorzy, dojrzałe startupy, inwestorzy mogą się spotkać i nawiązać relacje biznesowe. Do tej pory w kongresach E(x)plory uczestniczyło 500 innowatorów. Program E(x)plory jest stale wspierany przez blisko 60 partnerów.
Konkurs Naukowy E(x)plory składa się z trzech etapów:
Etap 1:
W pierwszym etapie Młodzi Naukowcy zgłaszają projekty za pośrednictwem formularza on-line. Najlepsze zgłoszone w tym etapie projekty przechodzą do etapu regionalnego
Etap 2:
Młodzi Naukowcy prezentują wyniki swoich badań na Regionalnych Festiwalach Naukowych E(x)plory odbywających się w różnych miastach Polski w okresie wiosennym (marzec – maj). Spośród prezentowanych prac jury wyłania najlepsze, które przechodzą do ostatniego etapu.
Etap 3:
Finał konkursu odbywa się jesienią (wrzesień/ październik) w ramach organizowanego przez Fundację Zaawansowanych Technologii wydarzenia – Gdynia E(x)plory Week.
Kto może wziąć udział w konkursie?
Swoje projekty naukowe mogą zgłaszać osoby w wieku 13-20 lat. Nad projektami można pracować indywidualnie lub w zespole składającym się z nie więcej niż 4 osób.
W jaki sposób projekty są prezentowane i oceniane?