Noc Robotów 2015

22 maja 2015 roku uczniowie klas 1 i 2 Technikum Informatycznego na Blichu uczestniczyli w największej w Polsce imprezie popularnonaukowej poświęconej robotyce i automatyce pn.: III NOC ROBOTÓW Misja: Bezpieczeństwo. Organizatorem event’u był Przemysłowy Instytut Automatyki i Robotyki w Warszawie.

Swoją przygodę z robotyką rozpoczęli od zwiedzania Parku Robotów Przemysłowych gdzie, prezentowano automaty znajdujące swoje zastosowanie w szeroko rozumianej produkcji przemysłowej.

Następnie już zgodnie ze swoimi zainteresowaniami młodzież uczestniczyła w warsztatach praktycznych oraz prezentacji maszyn wykorzystywanych w wojsku, policji, medycynie, rehabilitacji, kosmosie i edukacji. Każdy z uczniów miał możliwość sterowania robotem oraz przeprowadzenia rozmowy z konstruktorami i studentami uczelni politechnicznych.

Ogromne zainteresowanie wzbudził Park Robotów Edukacyjnych, gdzie królowały zestawy LEGO MINDSTORMS EV3, z których można było zbudować roboty o niemal nieograniczonych możliwościach (poruszające się, reagujące na dotyk, widzące otoczenie – zauważające i omijające przeszkody, poruszające się w ślad za osobą lub śledzące nadajnik podczerwieni).

Uczniowie po raz kolejny przekonali się, że nauka w naszym Technikum, to nie tylko przyswajanie regułek, ale przede wszystkim wprowadzanie teorii w życie. Podczas zwiedzania i udziału w warsztatach organizowanych podczas III Nocy Robotów sprawnie łączyli naukę z praktyką.

Podczas wyjazdu zrodził się pomysł utworzenia w naszej szkole Szkolnego Koła Robotyki.